co to jest procreate
Procreate 5.2 co nowego? Nowy wymiar w grafice bez limitów!
20 maja 2021
Show all

Który iPad wybrać, jeśli chcę pracować z procreate?

jaki iPad do procreate

Jaki iPad do procreate?

Aby dowiedzieć się jaki iPad wybrać do procreate poświęć 2 minuty, aby przeczytać ten artykuł, z którego dowiesz się jaki model potrzbujesz. Aplikacja Procreate działa jedynie na tabletach apple. NIe musisz mieć najnowszego modelu, aby zacząć pracę w aplikacji. Pamiętaj jednak, że na starszych modelach Twoje możliwości będą ograniczone. O ograniczeniach napiszę w dalszej części artykułu.

jaki Ipad do procreate

Aktualną listę modeli znajdziesz na oficjanej stronie producenta

Aplikacja procreate działa aktualnie na modelach:

 • 11-inch, 12,9-inch Ipad Pro M1 Chip (nowość maj 2021)
 • 12.9-inch iPad Pro (1st, 2nd, 3rd and 4th generation)
 • 11-inch iPad Pro (1st and 2nd generation)
 • 10.5-inch iPad Pro
 • 9.7-inch iPad Pro
 • iPad (8th, 7th, 6th, 5th generation)
 • iPad mini (5th generation)
 • iPad mini 4
 • iPad Air (4th, 3rd generation)
 • iPad Air 2

Ja obecnie pracuję na iPad pro, 2nd gerneration, 256 GB, zamówiłam sobie już najnowszy model Ipad M1 Chip- przesyłka dotrze do mnie prawdopodbnie dopiero w czerwcu.

iPad pro, czy zwykły?

iPad pro jest droższy niż pozostałe iPady- ceny zaczynają się tutaj od 5,5 tys zł. Nie będę się zagłębiać w sam sprzęt jedynie porównam użytkowanie aplikacji procreate.

ipad pro ma 4 GB RAM, inne mniej od 1-3 GB, przez co szybkość aplikacji jest większa oraz ilość dodawanych warstw. Na iPad pro masz możliwość dodawania większej ilości warstw w aplikacji (do 250 przy małej rozdzielczości canvy). Jeśli jesteś amatorem i tylko w celach prywatnych będziesz pracować w aplikacji pewnie ne zauważysz, że tych warstw potrzebujesz więcej. Projekty złożone wymagają pracy na dużej ilości warstw- łatwiej nanieść zmiany w projekcie. O warstwach w procreate możesz dowiedzieć się z mojego tutorialu:

Co to są warstwy (layer) w procreate

Dodatkowo brakuje niektórych funkcji aplikacji, np. historia w palecie barw. Dlatego jeśli oglądasz jakiś tutorial i stwierdzisz, że czegoś u Ciebie nie ma, może to oznaczać, że masz słabszą wersję iPada.

Wielkość iPada?

Aby wybrać odpowiednią wielkość iPada musisz najpierw sobie odpowiedzieć na pytanie- w jakim celu go będziesz używać i czy często będziesz go transportować. iPady 12,9 mają taką zaletę, że po podłączeniu klawiatury można na nich pracować jak na laptopie, z drugiej strony są ciut cięższe i zajmują więcej miejsca w torebce. Jeśli chodzi o samą pracę na tablecie i rysowanie- zdecydowanie przyjemniej rysuje się na większym modelu- moja canva ma rozmiar A4 i imituje pracę na kartce papieru.

Apple pencil

W sieci można przeczytać, że istnieją tańsze zamienniki apple pencil. Tak są, ale coza tym idzie niższa jakość i komfort pracy. Apple pencil idelanie reguje na nasz nacisk ręki i można nim narysować fajniejsze efekty. Jestem zwolennikiem kupna raz , a dobrze, niż testowania zamienników, które później i tak rzucimy w kąt, bo nie spełnią swojego zadania.

Apple pencil ładuje się indukcyjnie- wystarczy przyłożyć go do tabletu. Czas ładowania to ok 30 minut.

Szukasz bezpłatych pędzli? Pobierz 5 pędzli mojego autorstwa.

Pozdrawiam

Mariola

4 Comments

 1. Kinga pisze:

  Super, że powstała nowa strona od Mar-Art na temat procreate 🙂 Powodzenia i miłego blogowania 🙂

 2. Bardzo przydatny artykuł! Dziękuję za udostępnienie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.