scribble ipad procreate-6
Jak włączyć funkcję scribble na iPad
26 lutego 2023
bezplatne pedzle Procreate
Wielkanocny projekt w Procreate i darmowe stemple
13 kwietnia 2023
scribble ipad procreate-6
Jak włączyć funkcję scribble na iPad
26 lutego 2023
bezplatne pedzle Procreate
Wielkanocny projekt w Procreate i darmowe stemple
13 kwietnia 2023
pokaż wszystko

Problemy z Apple Pencil i jego podróbki

apple pencil

Pomocy!!! Mój Apple Pencil nie reaguje na nacisk i inne problemy.

Pytanie o problemy z rysikiem Apple Pencil są jednym z najczęściej zadawanych mi pytań, zaraz po tym jaki tablet do rysowania wybrać do Procreate. Czasami rysik nie pisze wcale, czasami nie reaguje na nacisk, czasem nie wyczuwa nachylenia, a czasami nie łączy się z tabletem. Bardzo często udaje mi się znaleźć rozwiązanie, ale niestety nie zawsze. Na samym początku wychodzimy z założenia, że rysik jest po prostu popsuty lub sprzedawca wysłał nam podróbkę. Zachęcam jednak, aby na początku sprawdzić podstawowe ustawienia, gdyż być może to będzie rozwiązaniem problemu.

Pamiętaj:

Apple pencil 2 gen pracuje tylko z iPad’em 2 gen. Apple pencil 2 gen łączy się magnetycznie i ładuje się indukcyjnie przez przytknięcie go do tableta. Natomiast Apple Pencil 1 gen ma wtyczkę (tzw. złącze Lightning), którą trzeba umieścić w tablecie. Oznacza to, że Pencil 2 gen nie łączy się z iPadem 1 gen i na odwrót.

Zdjęcia pochodzą ze strony: Apple Polska

Apple Pencil 2 generacji
Apple Pencil 2 generacji

Sprawdź, czy rysik jest naładowany i czy jest połączony z tabletem

Rysiki łączą się w Ipad’em poprzez bluetooth. Wejdź w ustawienia i sprawdź, czy rysik jest naładowany (minimum 5%-10%) i czy funkcja bluetooth jest aktywna.

apple-pencil-polaczenie-z-blututh-2
Stan naładowanie Apple Pencil

Sprawdź ustawienia pędzla

Jeżeli wszystko działa, sprawdź ustawienia pędzla. Nie wszystkie pędzle reagują na nacisk (mają wyłączoną funkcję preussre), Wejdź w bibliotekę kaligrafia, wybierz pędzel „Pióro wodne„- ten pędzel reaguje na nacisk. Teraz wejdź w w Pędzel „pojedyńcza linia„- ten pędzel nie reaguje na nacisk, tzn linia będze miała zawsze taką samą grubość, niezależnie od nacisku. O innych ustawieniach pędzla możesz przeczytać w moim starszym akrtykule.

Jeżeli dwa powyższe punkty nadal nie działają, zachęcam wyłaczyć Ipad i włączyć go ponownie (reset czasami pomaga na wszystko 😉 ).

Nic nie zadziałało, co dalej?

Jeżeli zmiana ustawień nie pomogła, to są teraz dwie możliwości: albo rysik jest uszkodzony i musisz go oddać do serwisu (zapewne masz gwarancję) lub rysik jest podróbką i wygląda bardzo podobnie do originału.

Jak rozpoznać podróbkę Apple Pencil?

Na samym wstępie rekomenduję zakup sprzętu bezpośrednio na stronie Apple. Oczywiście można sprzęt kupić w Media Markt i tym podbnych, jednak ja sama wolę kupować i iPhone, czy iPad, Apple Pencil bezpośrednio od producenta. Mam wtedy pewność, że sprzęt jest oryginalny. Niemniej nie demonizuję tutaj Media Markt. Tak samo rysiki, które warto wymieniać co kilka miesięcy kupuję oryginalne. Mam pewność, że nie porysuję sobie ekranu, oraz że pencil będzie się dobrze zachowywał podczas pisania i rysowania w Procreate.

Ostatnio jeden z kursantów podesłał mi zdjęcia podróbki, którą kupił na OLX. Takich ogłoszeń jest pełno. Nowy Apple Pencil kosztuje ponad 700 zł i niestety jakaś promocja na allegro, czy olx nie skończy się dla nas dobrze.

Mam nadzieję, że powyższe informacje okazały się dla Ciebie pomocne. Jeśli masz jakieś pytanie- zostaw je w komentarzu. A jeżeli szukasz więcej informacji na temat pracyw Procreate- zapraszm Cię na pokład mojego kursu online.

Nie zapomnij pobrać również bezpłatnych pędzli!

Pozdrawiam

Mariola

2 Comments

  1. Gaba pisze:

    Bardzo przydatne informacje! Szczególnie te o tym jak rozpoznać podróbki. Dzięki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.