bezplatne pedzle Procreate
Wielkanocny projekt w Procreate i darmowe stemple
13 kwietnia 2023
buck up danych w Procreate
Back up plików w Procreate
31 sierpnia 2023
bezplatne pedzle Procreate
Wielkanocny projekt w Procreate i darmowe stemple
13 kwietnia 2023
buck up danych w Procreate
Back up plików w Procreate
31 sierpnia 2023
pokaż wszystko

Tablet do rysowania – 3 modele na każdą kieszeń

tablet do rysowania

Czy tablet graficzny to to samo co tablet do rysowania? Jaki tablet nadaje się w ogóle do rysowawnia i ile kosztuje? Na co zwracać uwagę podczas zakupów? Takie pytania odnośnie rysowania cyfrowego trafiają do mojej skrzynki lub czytam je w komentarzach na grupie na facebooku. Przygotowałam zestawienie 3 modeli, które pomoże Ci podjąć decyzję.

Dlaczego warto porównywać modele

Na rynku jest obecnie mnóstwo tabletów do rysowania, jedne są tańsze, inne droższe. Nie każdy tablet jest wystarczająco dobry dla zaawansowanego grafika i nie każdy tablet jest konieczny dla amatora.

Ale zacznijmy od podstawowych różnic. Czym jest tablet graficzny, a czym jest zwykły tablet?

Zaczniemy od zwykłych tabletów, które prawdopodobnie widzisz najczęściej na uczelni, w szkole, czy w pracy. Zazwyczaj są to iPad’y lub Samsung Galaxy Tab. Te tablety można porównać do smartfonów, są dużo większe, bez problemów możesz na nich oglądać filmy, surfować po sieci, czytać maile. Do niektórych modeli można podłączyć klawiaturę i myszkę i korzystać z nich jak z laptopa. Małe sprytne narzędzia z touchscreenem. Do wielu modeli można dokupić rysik (tzw. pen), który umożliwia pisanie oraz rysowanie po ekranie. Niektóre aplikacje od razu przekształcają litery pisane w pismo komputerowe- jest to bardzo praktyczne! Zobacz jak ustawić tzw. funkcję scribble na iPadzie.

ipad do rysowania

Z kolei tablety graficzne są urządzeniami, które zazwyczaj należy podpiąć do komputera. Tak samo, jak w przypadku zwykłego tableta rysujemy po tablecie, ale dane są przenoszone bezpośrednio na komputer. Aktualnie są również dostępne modele z własnym monitorem, wtedy nie jest konieczne podłączenie do komputera. Tablety takie korzystają z własnego systemu operacyjnego i są droższe od tych bez własnego monitora. Jakość pisania / rysowania po tablecie jest taka, jakbyśmy pisali po kartce papieru.

tablet-graficzny

Na co zwrócić uwagę przy zakupie

Jesteś fotografem, grafikiem, czy po prostu chcesz hobbystycznie rysować? To podstawowe pytanie. Przy wyborze tableta należy zwrócić uwagę na:

  1. Rozmiar monitora. Do rysowania sprawdzają się zdecydowanie większe monitory. Jeśli będziesz pracować na obróbce zdjęć, wystarczy zazwyczaj zwykły tablet graficzny bez własnego monitora.
  2. W jakim programie będziesz pracować. Tutaj warto sprawdzić, które aplikacje, programy są dostępne na danym urządzeniu. Np. Procreate i adobe Fresco tylko na iPadach.
  3. Jeśli zdecydujesz się na zwykły tablet wybierz odpowiednią wielkość pamięci. Czasami taniej wyjdzie kupić tablet z mniejszą pamięcią, a dane zapisywać w chmurze.
  4. Przy zakupie tableta graficznego należy sprawdzić ilość poziomów nacisku rysika, rozdzielczość ekranu (full HD to minimum) oraz jak łączy się z komputerem (przez kabel, czy bezprzewodowo). Zwykłe tablety mają wysoką rozdzielczość ekranu. Przy tabletach graficznych trzeba na to bardzo uważać.

Tablet iPad (pro czy air?)

Aktualnie bezkonkurencyjną aplikacją do rysowania na tablecie jest aplikacja Procreate. Aplikacja ta ma wiele zalet, ale chyba największą jest prostota użytkowania oraz niesamowity zbiór pędzli oraz możliwości, jakie oferuje aplikacja (ilustracje, typografia, animacje, malowanie na modelach 3D). Dzięki tym zaletom osoby rozpoczynające swoją przygodę z rysowaniem, szybko zobaczą efekty. Procreate ma jeden duży minus, a mianowicie działa wyłącznie na tabletach iPad od Apple.

Już przy wyborze tabletów zauważymy mnogość oferty. Ipad air, Ipad, Ipad pro. Czym się do siebie różnią? Predkością procesora, wielkością pamięci (tzw. RAM’u), rozdzielczością poszczególnych rozmiarów warstwy roboczej. Dla osoby rozpoczynającej przygodę z rysowaniem w Procreate, wystarczy zwykły model iPad air. Zalecam też wybór mniejszego ekranu.

Model: Apple iPad Air (2019) 64GB Wi-Fi ceny do 2.500 zł

iPad air 2019

Tablety graficzne Wacom i Huion

Tablety Huion możemy zakupić w rozmiarach A4 i A3 – jako deskę kreślarską, którą podłączamy do komputera. Wyposażone są w ekran diodowy i rysik, rysunki są przenoszone od razu na komputer. Ceny takich tabletów wahają się w granicach 200-300 zł i są idealnym rozwiązaniem niskobudżetowym. Fajne na start.

Dostępne są również modele z własnym ekranem, tutaj ceny są już znacznie wyższe i rozpoczynają się od 2.000 zł. Mamy tutaj już inny komfort pracy.

Druga seria tabletów graficznych to Wacom. Są wyposażone w klawisze sterujące, dzięki czemu praca jest jeszcze sprawniejsza. Ceny tabletów są wyższe niż Huion, ale i jakość wykonania, jak również komfort pracy są lepsze.

Jeśli szukasz modelu na start lub modelu dla dziecka, bardzo chwalony jest model Wacom One 13 FHD – ceny w granicach 1.500 zł.

tablet do rysowania dla dziecka

Samsung Galaxy

Jeśli nie jesteś miłośnikiem Apple, a chcesz fajny tablet, na którym i poserfujesz i porysujesz warto przyjrzeć się Samsung Galaxy Tab S7 FE 10.5. Cena do 2.000 zł.

Pamiętaj jednak, że na Samsungach nie działa aplikacja Procreate. Możesz jednak korzystać z innych programów, takich, jak chociaż: Infinite Painter, Concepts: Sketch, Note, Draw, czy MediBang Paint.

Podsumowanie

Wybór tabletu nie jest łatwy i często wiąże się z większą inwestycją finansową. Nie ma tutaj jednej recepty dla każdego, gdyż wybór zależy od indywidualnych potrzeb, doświadczenia i celu, w jakim będziemy korzystać z tabletu.

Jeśli zdecydujesz się na pracę w aplikacji Procreate, niezbędny będzie iPad. Zapraszam Cię na pokład jednego z moich kursów online, który ułatwi Ci start nauki rysowania cyfrowego na tablecie.

Procreate 5.2 Kurs online

2 Comments

  1. Aśka pisze:

    Ja właśnie odkładam na iPad Pro, wszyscy mówią, ze jest najlepszy. Dzięki za przydatny wpis.

  2. Joanna Kmieć pisze:

    Dziekuje za rzetelne porównianie. To jest to czego szukałam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.