fajerwerki w Procreate
Jak narysować fajerwerki w Procreate
18 stycznia 2023
scribble ipad procreate-6
Jak włączyć funkcję scribble na iPad
26 lutego 2023
fajerwerki w Procreate
Jak narysować fajerwerki w Procreate
18 stycznia 2023
scribble ipad procreate-6
Jak włączyć funkcję scribble na iPad
26 lutego 2023
pokaż wszystko

Stabilizacja pędzli w Procreate – kiedy i dlaczego?

triki-na-procreate

Czy pisanie/ malowanie rysikiem po szklanym ekranie jest łatwe?

Jeśli właśnie trzymasz w swoich rękach pierwszy raz tablet oraz rysik – zastanawiasz się pewnie jak na nim pisać? Szklany, twardy ekran Ipad’a to nie kartka papieru, która się lekko wgniata, przesuwa, reaguje na nacisk. A jednak mnóstwo twórców tworzy w Procreate piękne prace, rysuje, maluje i wygląda na to, że nie mają z twardością ekranu żadnych problemów. Ale jak oni to robią? No właśnie tutaj się kłania funkcja stablizacji pędzla tzw. StremLine w Procreate. Zapraszam do dalszej części artykułu, aby zapoznać się z funkcją stabilizacji pędzla. O innych ustawieniach pędzli pisałam we wcześniejszym artykule na blogu.

triki-na-procreate

Co to jest stabilizacja pędzla- streamLine w Procreate

Wykonaj ze mną proste ćwiczenie, które zobrazuje Ci zastosowanie funkcji stabilizacji pędzla. Wejdź w biblioteke pędzli „Brush library” i przejdź do sekcji „sketching„. Następnie wybierz prosty ołówek – 6B Pencil. Przy pierwszym dotknięciu pędzel podświetli się na niebiesko, oznacza to, że jest właśnie aktywny. Przy drugim dotknięciu przejdziesz w jego ustawienia.

nacisk pedzla Procreate

Teraz znajdujesz się w ustawieniach pędzla tzw. „Brush studio„. Przejdź do drugiej zakładki od góry tzw. „Stabilisation„.

To tutaj znajduje się właśnie stablizacja pędzla tzw. „StreamLine„. Funkcja stabilizacji jest dla każdego pędzla inaczej ustawiona, możesz ją zmienić dowolnie do swoich aktualnych potrzeb. Jeśli nie jest ona u Ciebie ustawiona na 0% – przesuń suwak na 0%. Następnie kliknij w ikonkę „Done” znajdującą się w prawym górnym rogu. Ustawienie zostanie zapisane.

jak działa streamline w Procreate
w

Teraz na ekranie tableta napisz tym pędzlem dowolne słowo. Zapewne szybko zauważysz, że linie są nierówne, postrzępione i po prostu krzywe.

Procreate stabilizacja pędzla

Jeszcze raz wejdź w ustawienia pędzla i zmień teraz „streamLinena 100 %. Potwierdź to ustawienie klikając w „done”.

stabilizacja pędzla Procreate

Po przełączeniu streamLine na 100% napisz to samo słowo. Widzisz różnicę gołym okiem? Podczas pisania linia wygładza się w niemal w czarodziejski sposób. Koślawe litery od razu są gładkie, pisanie jest zdecydowanie łatwiejsze. W ćwiczeniu wykorzystaliśmy pędzel „ołówek” – te ustawienia możesz sprawdzić w każdym innym dowolnym pędzlu. Rekomenduję jednak pracować na kopii pędzla, jeśli nie do końca nie jesteś pewien jaki efekt chcesz uszyskać- Aby skopiować pędzel wystarczy przesunąć go placem w lewo i kliknąć w „duplicate”.

Podsumowując: StreamLine to wygładzanie linii. Idealane jeśli lekko chwieje ci się ręka, lub po prostu zaczynasz dopiero pracować w Procreate i nie masz jeszcze wprawy.

ja ustawić brush w Procreate

Kiedy warto włączyć, a kiedy wyłączyć stabilizację pędzla?

Funkcja stablizacji pędzla jest zatem fantastyczna- gdyż pozwala nam pisać i rysować po ekranie tableta, jak po kartce papieru. Linie są wygładzane i stabilizowane. Ale czy wszystkie pędzle i zawsze muszą mieć włączoną stabilizację?

Otóż nie zawsze. Wszystko zależy od tego, co akurat chcesz stworzyć. Podczas rysowania może Ci zależeć, aby obrazek był narysowany, równą gładką linią. Wtedy ustawiasz streamline powyżej 50%. Ale czasami chcesz napisać szybki tekst- zwykły, szkic, lub narysować coś naprawdę na szybko. W tym wypadku warto wyłączyć streamline. Włączona opcja Streamline nie pozwala na szybkie pisanie/ rysowanie- ponieważ aplikacja próbuje wszystko wygładzać maksymalnie. Do szybkich notatek, szkiców – warto zmniejszyć Streamline.

ustawienia brushy w Procreate

Zachęcam Cię, aby potestować ustawienia pędzla. Zobacz co się stanie gdy stabilizacja zostanie ustwiona na 20%, 40, 60 % itd. Wartości 0 % i 100% są oczywiście skrajnie ekstremalne i miały na celu pokazać działanie funkcji.

Funkcję StreamLine zalecam wyłaczyć w pędzlach, które używasz jako gumka. Będzie Ci łatwiej wymazać kreski.

Kurs online Procreate od podstaw

Jeżli czujesz, że chcesz się więcej dowiedzieć o aplikacji Procreate i poznać ją dogłębniej, a jednocześnie przestać się gubić w gąszczu ustawień, zapraszam Cię na pokład mojego Kursu online. Do wyboru masz wersję kursu na polskiej, jak i na angielskiej wersji językowej. Wybierz tę, która bardziej Ci odpowiada. Merytorycznie są te kursy do siebie zbliżone i pozwolą Ci poznać aplikację od A do Z.

Kurs procreate promocja

Mam nadzieję, że powyższa instrukcja okazała się dla Ciebie pomocna i już wiesz jak stabilizować swoje pędzle. A jeśli chcesz ustawić swój własny kolorowy pędzej zajrzyj do mojego starszego artykułu. Zapraszam.

Do usłyszenia!

Mariola

triki-na-procreate

2 Comments

  1. Beata pisze:

    Świetna instrukcja! Od razu wypróbowałam na pędzlu monoline i wiem w końcu o co chodzi! Dzięki!

  2. Adrian pisze:

    Witam, a jaka opcja odpowiada stabilizacji w programie Photoshop na pc?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.