Jak malować modele 3D w procreate 5.2
6 listopada 2021
Jak narysować wieloryba w Procreate
8 maja 2022
Jak malować modele 3D w procreate 5.2
6 listopada 2021
Jak narysować wieloryba w Procreate
8 maja 2022

Co to są gesty i skróty w Procreate

Aplikacja *Procreate jest dziecinne prosta w obsłudze- również za sprawą gestów, które bardzo ułatwiają pracę. Gesty, bądź inaczej skróty to specyficzne ruchy ręki, które przyspieszą Twoją pracę w Procreate. Najłatwiej chyba jest porównać gesty do skrótów klawiszowych komputera (np. ctrl+c= kopiuj, itp.). W poniższych akapitach przedstawię Ci pojedyńcze gesty oraz ich zastosowanie. Przygotowałam też małą ściąge gestów do druku.

*Sprawdź, który tablet nadaje się do rysowania w Procreate.

1. Cofnij

Funkcja „cofnij” polega na stuknięciu dwoma palcami w ekran i jest zdecydowanie najczęściej używanym gestem. W Procreate możesz cofnąć się o maksymalnie 250 kroków. Jeśli zamkniesz w międzyczasie aplikację-funkcja „cofnij” nie będzie już działać.

gesty procreate
cofnij

2. Przywróć

Aby przywrócić ostatnią akcję należy stuknąć trzema palcami w ekran. To całkiem intuicyjny skrót, jeśli przykładowo zbyt często stunknąłeś/aś w ekran korzystając z funkcji „cofnij”. Jeśli chcesz przywrócić więcej akcji- przytrzymaj trzy pace na ekranie.

gesty i skróty procreate
przywróć

3. Przybliż / oddal, czyli zoom

Przytrzymaj kciuka oraz palec wskazujący na ekranie i rozciągnij palce – twoja praca zostnie przybliżona. Jeśli chcesz obrazek pomniejszyć- przyciągnij palce do siebie. Gest ten jest bardzo przydatny podczas wykańczania drobnych elementów ilustracji.

gesty i skróty procreate zoomowanie
zoomowanie

4. Obracanie płótna / obszaru roboczego

Połóż kciuk oraz palec wskazujący równocześnie na ekran i zacznij nimi obracać. W ten sposób zmienisz położenie obszaru roboczego, na którym pracujesz.

jak obracać w procreate
obracanie płótna

5. Kopiuj/ wklej/ wytnij

Przyłóż trzy palce do ekranu i przeciągnij je energicznie w dół. W ten sposób wyświetli Ci się menu z funcjami: kopiuj, wklej, wytnij, etc.

kopiuj wklej w procreate
kopiuj/wklej

6. Wyczyść warstwę

Umieść trzy palce (najlepiej wskazujący, środkowy i serdeczny) na ekranie i przesuń nimi energicznie w lewo i prawo. Ten ruch palców wyczyści całkowicie warstwę, która jest aktualnie aktywna. O warstwach w pocreate piszę szerzej w moim wcześniejszym artykule.

wyczyść warstwę procreate gesty
wyczyść warstwę

7. Scalanie kilku warstw

Umieść palec wskazujący na pierwszej warstwie, natomiast kciuk na ostaniej, które mają zostać scalone. Następnie przyciągnij oba palce do siebie. Ten skrót jest bardzo praktyczny, jeśli chcemy szybko połaczyć ze sobą kilka(naście) warstw jednocześnie.

Podsumowanie

To moje top 7 najbardziej przydatnych gestów w procreate. Są one bardzo intuicyjne i nawet osoby początkujące szybko je opanują. Jest jeszcze wiele innych skrótów (głównie w obrębie warstw, np. włączania alpha sfery, szybkie przełączanie pędzli), ale o nich opowiem w innych postach lub na nagraniach wideo, podczas tworzenia projektów.

Na sam koniec dodam, że gesty można tworzyć i modyfikować samodzielnie w ustawieniach/preferencje. Jednak te ustawienia polecam osobom zaawansowanym.

Podobał Ci się ten post? Korzystasz już może z wymienionych gestów? Napisz mi koniecznie w komentarzu.

Pobierz ściągę z gestami

Przygotowałam dla Ciebie małą ściągę z opisami gestów. Po zapisie na newsletter otrzymasz ode mnie plik pdf do druku.

Zajrzyj do mojego kursu online Procreate z 2021 roku

Obejrzyj film

pozdrawiam

Mariola

Procreate po polsku rysuje na tablecie Mar Art

2 Comments

  1. Malwina pisze:

    Dzięki Pani na nowo odkrywam Procreate. Super wytłumaczone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.