Procreate 5.2 – już jest. Co nowego?
5 listopada 2021Gesty i skróty -Procreate dla początkujących
26 stycznia 2022Nowa wersja procreate 5.2
01.11.2021 pojawiła się nowa wersja procreate- procreate 5.2. Z tej okazji już 13 listopada o godz. 20-stej zapraszam Cię na live na moim kanale youtube. Na live pokażę nowe funkcje oraz jak z nich korzystać. Dodatkowo będąc na czacie możecie zadać mi pytanie, jak również napisać co nowego wy odkryliście. Wszystko przetestujemy na żywo.
Zapisz się na live, abym mogła wysłać Ci przypomnienie o spotkaniu.
W dzisiejszym wpisie pokażę Ci, jak pracować z modelem 3D w procreate 5.2.
Malowanie, czy modelowanie w 3D?
W najnowszej wersji Procreate 5.2 pojawiła się nowa funkcja- możliwość pracy na objektach 3D. Do aplikacji możesz dodać dowolny objekt trójwymiarowy, a następnie go pomalować, pokolorować, stworzyć wzorki na nim, ilustracje, nanieść zdjęcia.
Zła wiadmość jest taka, że w wersji 5.2 NIE stworzysz modelu 3D. Są do tego inne programy. Jeśli pobierasz modele z innych programów, wybierz format .obj
Jak pobrać standardowe modele 3D do procreate?
Aby załadować modele 3D do aplikacji procreate wejdź w klucz, następnie wybierz pomoc, kliknij w co nowego, a potem załaduj modele. Do twojej biblioteki zdjęć trafi 8 modeli. Na poniższaych zdjęciach znajdziesz dodatkowo instrukcję krok po kroku.
Modele 3D możesz stworzyć w Forger Classic, następnie zaimportować je do procreate i pokolorować.
Warstwy w modelu 3D
Po otwarciu modelu wejdź w warstwy i przyjrzyj się im. Wybrałam prosty model, aby tych warstw na początku nie było zbyt wiele. Zwróć uwagę, że każdy pojedyńczy element puszki ma swoją warstwę. Wybierając nakrętkę pracujesz tylko na niej, reszta nie jest wtedy aktywna.
Aby aktywować warstwę możesz wejść w warstwy, tak jak na zdjęciu poniżej lub kliknąć w model wybierając tym samym obszar, na którym będziesz pracować.
Możesz teraz przejść do każdej z warstw puszki- klikając w nie otwierają się kolejne- w których możesz pracować. Możesz przeciągnąć kolor i wypełnić całą warstwę, malować/pisać pędzlem lub nanieść zdjęcie.
Pokaż teksturę 2D
Aby rysować po powierzchniach najlepiej przełącz widok na teksturę 2D. Wcześniej wybierz warstwę, na której chcesz pracować (ja wybrałam główną część puszki). Aby przejść do tekstury 2 D wejdź w klucz i następnie w 3D, przesuń suwak na pokaż teksturę 2D.
Na wieczku dodałam kolejne warstwy i dodałam fikuśny lettering.
Teraz będziemy pracować na głównej części puszki i dodamy zdjęcie które załadujemy z mojej galerii zdjęć. Przejdź w klucz, dodaj i wstaw zdjęcie.
Włącz obrazek referencyjny
Zdjęcie zostało dodane – tutaj filiżanka kawy, którą rysowaliśmy wspólnie w kursie Procreate 2. Aby prawidłowo rozmieścić obraz na puszcze należy włączyć sobie podgląd 3D – tzw. obrazek referencyjny. Przejdź w klucz, obszar roboczy i włącz obrazek referencyjny.
Po włączeniu obrazka refencyjnego możesz na żywo podglądać efekty swojej pracy. Tutaj na zdjęciu widać, że wstawiłam zdjęcie w zły sposób i muszę je obrócić. W kolejnym kroku przejdziemy do warstwy obrazka (filiżanki) i zaczniemy nad nim pracować.
Następnie dodałam kolejne warstwy, zduplikowałam kubek i ustawiłam go w odpowiednim położeniu. Narożniki lekko rozmazałam, aby lepiej się prezentowały na puszcze, białe przestrzenie wypełniłam kolorem- dodając nową warstwę.
Model 3D w procreate 5.2 – export
Nasz model 3D w procreate, czyli kolorowa puszka jest gotowa. Wyłączyłam obrazek referencyjny. Teraz można całość exportować- jako gif lub jako film. Oprócz tych funkcji, które Ci pokazałam jest mnóstwo innych bajerów, ułatwiających pracę.
Pamiętaj o bezpłatnym spotkaniu „Co nowego w Procreate 5.2”
Mam nadzieję, że ta instrukcja pokazała Ci pierwsze kroki w kolorowaniu modeli w 3D. Na spotkaniu na żywo będę mogła Ci pokazać dodadtkowe funkcje, które ciężko opisać na zdjęciach. Pamiętaj o zapisie, aby dostać powiadomienie o spotkaniu.
Zapraszam Cię na również na pokład mojego kursu online Procreate.
Masz pytania? Zostaw w komentarzu. Zajrzyj też do mojego wcześniejszego wpisu –co nowego w Procreate 5.2.
Mariola